Arama Motoru Optimizasyonu

İp Ucu : Sürekli gelişen arama motorlarında daha güncel olmak için yapılmalıdır.

Arama Motoru Optimizasyonu

Arama Motoru Optimizasyon ilk olarak google,yandex gibi birçok motorlara hazırlanmanızı sağlayan işlemdir.Arama motoru kendini yenilediği zaman algoritmasal değişiklik olur ve web sitenizde düşüş yaşanabilir bunun olmaması için optimizasyon gereklidir.

*Arama Motoru Google Kendini Günceller*

Google arama motoru kendini daima güncel tutar ve kayıt ettiği her siteden bu güncelliği ister.Örneğin AMP  mobilde fayda sağlayan AMP çalışması web sitelerine giriş sürelerini kısaltarak daha iyi kullanıcı deneyimi sunar.Google diğer kriteri ise AMP çalışması yapılmasıdır.

 

Arama Motoru Yenilikleri Takip Edilmelidir

Arama motoru yenilikleri genellikle seo uzmanları tarafından takip edilmelidir.Web sitenizi bir seo uzmanına verdiğinizde iyileştirme çalışmaları ve optimizasyon yapması sağlanır ve optimizasyondan sonra web siteniz google arama motorunda daha iyi konumda olabilir.

Takip Edilmez İse Ne Olur ?

1.Gerekli kriterleri sağlamazsanız düşüş yaşayabilirsiniz.

2.Algoritmanın spam olarak algılayabilecek türden paylaşımlar yapmamalısınız.

3.Web siteniz ile alakalı olmayan paylaşımlar ve bağlantılara yer vermemelisiniz.

4.Botların tarama sonrası ilettiği merkeze gönderilen bilgilerde extra bot ziyaretçi kaynağı olmamalıdır.Örneğin; Organik hit programları ve diğer işlemler kullanmayın.

Arama Motorlarında Ceza Almamak İçin Ne Yapmalıyım ?

Arama motorları bir anda gelen ve hiç olmayan yoğun botları hemen algılar buda web sitenizin düşmesine sebep olabilir.Örnek olarak; Günlük ziyaretçi sayınız 100 iken birden 10 bine çıkması burada birşeylerin ters gittiğini ve hilelerin başladığını tespit edebilir çünki sitenize gelen ıp numaraları zaten kayıt altına alınmış numaralardır.

Özgün İçerik Diye Tekrar Edilen Fakat Canonical Kullanmadan Paylaşılan Linkler

Web sitenize yaptığınız en büyük zarar aynı linkten birçok yaratıp o konu hakkında yazılar yazmaktır veya çalışma yapmaktır.Sürekli olarak tekrar edildiğinde arama motoru bu linkleri kayıt etmez ve spama kadar düşebilirsiniz.